Türkiye Cumhuriyeti

Kanberra Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Başkent Kanberra ile ilgili bilgiler, 02.03.2015


Başkent Kanberra 805,6 km2 büyüklüğünde 380.000 nüfuslu bir şehirdir. Sidney’e 281 km Melburn’a 660 km uzaklıktadır. 1908 yılında Avustralya’nın federal başkenti olmasına karar verilen ve uluslararası bir yarışma sonucunda Amerikalı mimar Walter Burley Griffin’in planının seçilmesiyle 1913 yılında inşasına başlanan Kanberra çok düzenli bir şehirdir. Yeşil alanların çokluğu nedeniyle adeta orman içinde bir şehir görüntüsü vermektedir.

 

9 Mayıs 1927 tarihinde geçici parlamentonun açılmasıyla Federal Hükümet Kanberra’da faaliyete başlamış ve mevcut parlamento binası 9 Mayıs 1988 tarihinde hizmete açılmıştır. Kanberra’yı içine alan ve Federal Parlamento tarafından yönetilen Avustralya Başkent Bölgesi (ACT) 1988 yılında kendi kendini yönetim hakkını elde etmiş ve 1989 yılında yapılan ilk seçimde yerel meclis ve hükümet oluşturulmuştur. Avustralya Kuzey Bölgesi (NT) ile birlikte Avustralya’nın eyalet statüsü verilmeyen iki özerk bölgesini oluşturmaktadır.

 

Alışveriş merkezlerinin ve kamu binalarının çeşitli bölgelere dağıtılmasıyla şehir merkezi kavramından uzaklaşılmıştır. Yollar düzenli, trafik çok rahattır. En büyük işverenin Federal Hükümet olduğu Kanberra’da sanayi tesisleri de bulunmamaktadır. Ortalama aylık gelirin en yüksek olduğu şehir olan Kanberra’da işsizlik oranı da ülke ortalamasının altındadır.

 

Kara ikliminin hakim olduğu Kanberra’da şimdiye kadar tesbit edilen en yüksek sıcaklık 42 derece, en düşük ise -10’dur. Kışın Avustralya’nın en soğuk şehri olmakla birlikte, son otuz yılda sadece iki kez kar yağmıştır. Kanberra’ya 150 kilometre uzaklıktaki dağlık bölgede ise kışları kar yağmakta ve kayak yapılabilmektedir.

 

Avustralya’nın en iyi üniversitelerinden biri olan ve dünya sıralamasında da üst sıralarda olan Avustralya Ulusal Üniversitesi (Australian National University / ANU) özellikle Asya ülkelerinden binlerce yabancı öğrenciye hizmet vermektedir.

 

Kanberra turistik özellikleri nedeniyle çok sayıda yerli ve yabancı turisti de ağırlamaktadır. Turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Minyatür Evler (Cockington Gren Gardens) bahçesinde Kız Kulesi ve Küçüksu Kasrı’nın maketleri de bulunmaktadır. Kanberra’da 1985 yılında açılan bir Atatürk Anıtı da mevcuttur. Ayrıca şehri planlayan mimarın adının verildiği Burley Griffin Gölünün bir bölümüne Gelibolu Kıyısı adı verilmiştir.