Türkiye Cumhuriyeti

Kanberra Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Avustralya Genel Valisi Peter Cosgrove’a 14 Ekim 2015 günü güven mektubumu sunmamın ardından Türkiye Cumhuriyeti Kanberra Büyükelçisi olarak görevime başlamış bulunuyorum.  Dost ülke Avustralya’da Türkiye’yi temsil etmekten onur duyuyorum.

Türkiye-Avustralya ilişkilerinin tarihi her iki ulusun hafızasında acı bir anı olarak yer eden Çanakkale Savaşlarına dayanmaktadır. Savaşın tarafları olmasına rağmen iki ulus yüce önder Mustafa Kemal Atatürk ve Avustralyalı muhataplarının önderliğinde yıllara meydan okuyan bir dostluk ilişkisi tesis etme erdemini göstermiştir.

Çanakkale Savaşlarının yüzüncü yıldönümü vesilesiyle bu yıl Çanakkale’de Nisan ve Ağustos aylarında en üst düzeyde iki ayrı tören düzenlenmiştir. Ayrıca 2015 yılı ülkemizde “Avustralya Kültür Yılı” Avustralya’da ise “Türk Kültür Yılı” olarak kutlanmaktadır. Kültür yılı münasebetiyle kültürel ve sanatsal değerlerimizi Avustralyalı muhataplarımızla işbirliği halinde tanıtma imkanı bulduk.

Yaklaşık 150 bin Türk kökenli Avustralyalı iki ülke arasında özel ve sağlam bir insani bağ ve kültür köprüsü teşkil etmektedir. Buradaki Türk toplumunun hayatın tüm alanlarında yer alarak Avustralya’nın çok kültürlü yapısına katkı sağladığına ve kendi dillerini ve kültürlerini yaşatırken toplumun geri kalanıyla da kaynaştıklarına şahitlik etmekten mutluluk duyuyorum.

Yakın dostluk ilişkilerine sahip olduğumuz Avustralya’ya Türk Büyükelçisi olarak atanmaktan gurur duyuyorum. Görev sürem boyunca şahsım ve çalışma arkadaşlarım ikili ilişkileri Türkiye ve Avustralya’nın lehine geliştirmek için elimizden geleni yapacağız.

 

 

Vakur Gökdenizler

Büyükelçi